1 Liste

1. L^{A}TEX furnizează trei ambiente care generează liste:

itemize liste cu etichete ce se repetă stereotip

enumerate liste numerotate

description liste cu etichete schimbătoare

2. Modul de apelare a oricăruia din cele trei ambiente e următorul:

\begin{listă}

\item[opt1 ]text1 \item[opt2 ]text2 … \item[optn]textn

\end{listă}

Între argumentele comenzii \begin şi prima comandă \item nu trebuie plasat text!

3. Liste ierarhizate. Listele se pot conţine una în alta. O intrare în listă poate conţine ea însăşi o listă, numită sublistă. Lista părinte decide marginile laterale în raport cu care se calculează parametrii sublistei. L^{A}TEX gestionează corect până la patru nivele de liste (de acelaşi tip).

4. O intrare în listă e generată cu comanda:

\item[opt]

şi de textul următor. Intrarea începe pe un rând nou şi e precedată de o etichetă, care e selectată după regulile de mai jos:

- dacă argumentul opţional e prezent, el e tipărit ca etichetă; altminteri se foloseşte eticheta implicită, care depinde de tipul de listă şi de nivelul ei ierarhic, după cum e descris mai departe:

- în cazul ambientului itemize, ea e generată, în funcţie de nivelul de subordonare a listei faţă de liste de acelaşi tip, de una din comenzile

    \labelitemi, \labelitemii, \labelitemiii sau \labelitemiv;

- pentru ambientul enumerate, ea este generată, în funcţie de nivelul de subordonare a listei faţă de liste de acelaşi tip, de unul din contoarele enumi, enumii, enumiii sau enumiv, prin intermediul comenzii standard \thecontor;

Observaţie. Intrările care au un argument opţional opt nu sunt numărate şi nu incrementează contorul.

- pentru ambientul description, eticheta implicită e vidă; el a fost creat tocmai pentru liste în care intrările să aibă titluri diverse (articole de dicţionar, de exemplu). Nu e recomandat, pentru acest tip de listă, ca argumentul opţional să lipsească. Absenţa sa produce un efect straniu, cel puţin la fel de straniu ca prezenţa sa sporadică în celelalte două ambiente listă. (Prezenţa sa sistematică poate constitui, dimpotrivă, o soluţie — cam greoaie — la problema schimbării stilului de etichetare a unei liste.)

Comenzile şi contoarele generatoare de etichete pot fi manipulate prin tehnicile standard (redefiniri de comenzi, resetări sau incrementări manuale de contoare) pentru a obţine un alt rezultat decât cel implicit.

Etichetele sunt aliniate la dreapta, la o distanţă fixă faţă de margine.

5. Liste cu etichete complexe.

- Pot fi generate cu ambientul enumerate, prin redefinirea comenzilor \theenumi? de afişare a valorilor contoarelor, astfel încât acestea să includă porţiuni care se repetă. Exemplu:

\renewcommand\theenumi{\textbf{Intrarea~\roman{enumi}}} va

avea ca efect o listă cu intrări de tipul: Intrarea i. Intrarea ii. Intrarea iii.

- Se poate folosi pachetul enumerate:

\usepackage{enumerate}

care adaugă un argument opţional la ambientul enumerate:

\begin{enumerate}[text]

listă intrări

\end{enumerate}

text e reprodus întocmai ca etichetă a fiecărei intrări, ţinând cont de comenzile de formatare pe care le poate conţine şi de următoarea excepţie: literele a A i I 1 produc respectiv

\alph{enum?}
\Alph{enum?}
\roman{enum?}
\Roman{enum?}
\arabic{enum?}

unde enum? depinde de nivelul listei. Pentru ca una din aceste litere să fie totuşi interpretată literal, e suficient ca ea să fie făcută să apară în interiorul unui câmp delimitat de acolade.

6. Liste generale, configurabile. L^{A}TEX dispune şi de două ambiente foarte generale de tip listă: list şi trivlist, care oferă utilizatorului control asupra a numeroşi parametri. Ele sunt rareori folosite ca atare. De obicei se folosesc pentru a construi ambiente personalizate, cu ajutorul comenzii \newenvironment, datorită controlului total pe care îl oferă asupra formatului paragrafului. Sintaxa lor generală este \begin{list}{etichetă}{declaraţii} listă de \itemi

\end{list}

unde etichetă e eticheta generată de comanda \item, când aceasta nu are argumente opţionale, iar declaraţii e o secvenţă de declaraţii.

Sintaxa pentru trivlist e mult mai simplă:

\begin{trivlist}

listă de \itemi

\end{trivlist}

1 aici

2 e aici