Activități de consultanță (sprijin şi orientare în carieră)

08.02.2018

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică și intenționează să utilizeze o parte din fonduri pentru activități de sprijin şi orientare în carieră.
Obiectivul acestor servicii de consultanță este realizarea de sprijin şi orientare în carieră, în vederea reducerii abandonului şcolar. Sunt avute în vedere activități de informare şi conşientizare a studenților privind oportunitățile de carieră, aşteptările angajatorilor, construirea unei cariere având la bază studiile realizate la Facultatea de Matematică. Avem în vedere acoperirea unui spectru cât mai larg de domenii în care un absolvent al Facultății de Matematică îşi poate construi cariera.Pentru detalii, pot fi consultaţi Termeni de referință pentru servicii Activități de consultanță (sprijin şi orientare în carieră).

CONSULTAȚII REMEDIALE - anul I

01.02.2018

În cadrul proiectului ROSE, vor fi acordate consultaţii studenţilor din anul I, pentru pregătirea reexaminărilor din perioada de restanţe, după programul stabilit.

Competitie selectie tutori

25.12.2017

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică şi intenţionează să utilizeze o parte din fonduri pentru activităţi de îndrumare şi sprijin (tutorat). Pentru desfăşurarea acestor activităţi este deschisă selecţia unor consultanţi individuali, dintre studenţii Facultăţii de Matematică. Pentru detalii, pot fi consultaţi Termenii de referinţă pentru tutorat.

Competitie selectie consultanţi

25.12.2017

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică şi intenţionează să utilizeze o parte din fonduri pentru activităţi remediale iniţiale. Pentru desfăşurarea acestor activităţi este deschisă selecţia unor consultanţi individuali, dintre studenţii Facultăţii de Matematică. Pentru detalii, pot fi consultaţi Termenii de referinţă pentru activităţi remediale iniţiale.