Practică de specialitate - COMODO

17.05.2018

În baza parteneriatului încheiat cu facultatea noastră, compania Comodo oferă studenţilor noştri posibilitatea de a-şi efectua practica de specialitate în cadrul companiei. În acest sens, vineri 18 mai 2018 ora 14:30, în amfiteatrul "Al. Myller", reprezentanţi ai companiei vor face o prezentare pe această temă.

Prezentare

17.05.2018

Vineri, 18 Mai, ora 17:00 în Amfiteatrul Myller va avea loc o prezentare pe următoarele teme:

Profesor Rodica Leontieş, Profesorul de matematică debutant - aşteptări şi perspective privind formarea continuă pentru o carieră de succes
Profesor Constantin Chirilă, Activitatea didactică a profesorului de matematică în contextul societăţii bazate pe cunoaştere.

Vizită AMAZON

16.05.2018

Joi 17 Mai, ora 16:00, în cadrul proiectului ROSE, studenţii anului I vor vizita sediul din Iași al companiei Amazon. Înscrierile pentru vizită se fac la Secretariatul Facultății.
Locație: hartă.

MATh en JEANS - atelier demonstrativ

02.05.2018

Vineri 4 mai, ora 15:00, în cadrul proiectului ROSE, va avea loc în Amfiteatrul „Al. Myller” un atelier demonstrativ cu participarea unui grup de elevi ai Colegiului Național.

Organizatori:
    Prof. Gabriela Zanoschi
    Prof. dr. Răzvan Lițcanu

Afișul proiectului aici.

Vizită la sediul companiei GEMINI CAD SYSTEMS

14.03.2018

Vineri 16 martie, în cadrul proiectului ROSE, studenţii anului I vor vizita sediile companiei GEMINI CAD SYSTEMS.
Studenţii participanţi sunt aşteptaţi la ora 14:30 în faţa Universităţii (intrarea principală) sau la ora 15:00 la sediul din Copou al companiei (pentru localizare click aici).

Selecție consultanţi individuali

09.03.2018

În urma procedurii de selecție a consultanţilor individuali au fost selectați 6 consultanţi. Aceștia vor desfășura activități de tutorat în perioada 15.03.2018 - 15.05.2018, valoarea fiecărui contract fiind de 500RON.

Activități de consultanță (sprijin şi orientare în carieră)

15.02.2018

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică și intenționează să utilizeze o parte din fonduri pentru activități de sprijin şi orientare în carieră.
Obiectivul acestor servicii de consultanță este realizarea de sprijin şi orientare în carieră, în vederea reducerii abandonului şcolar. Sunt avute în vedere activități de informare şi conşientizare a studenților privind oportunitățile de carieră, aşteptările angajatorilor, construirea unei cariere având la bază studiile realizate la Facultatea de Matematică. Avem în vedere acoperirea unui spectru cât mai larg de domenii în care un absolvent al Facultății de Matematică îşi poate construi cariera.Pentru detalii, pot fi consultaţi Termeni de referință pentru servicii Activități de consultanță (sprijin şi orientare în carieră).
Invitatie de participare

Selecție consultanţi individuali

08.02.2018

În urma procedurii de selecție a consultanţilor individuali au fost selectați 12 tutori. Aceștia vor desfășura activități de tutorat în perioada 08.02.2018 - 30.06.2018, valoarea fiecărui contract fiind de 600RON.

Selecție consultanţi activităţi remediale

08.02.2018

În urma procedurii de selecție a consultanţilor individuali au fost selectați 9 consultanţi(5 contracte în valore de 340RON și 4 contracte în valoare de 400RON). Aceștia vor desfășura activități remediale în perioada 08.02.2018 - 15.03.2018

Activități de consultanță (sprijin şi orientare în carieră)

Invitatie de participare

CONSULTAȚII REMEDIALE - anul I

01.02.2018

În cadrul proiectului ROSE, vor fi acordate consultaţii studenţilor din anul I, pentru pregătirea reexaminărilor din perioada de restanţe, după programul stabilit.

Competitie selectie tutori

25.12.2017

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică şi intenţionează să utilizeze o parte din fonduri pentru activităţi de îndrumare şi sprijin (tutorat). Pentru desfăşurarea acestor activităţi este deschisă selecţia unor consultanţi individuali, dintre studenţii Facultăţii de Matematică. Pentru detalii, pot fi consultaţi Termenii de referinţă pentru tutorat.

Competitie selectie consultanţi

25.12.2017

În baza Acordului de Grant nr. 37/SGU/NC/I, încheiat cu Ministerul Educaţiei Naţionale (MEN) - Unitatea de Management al Proiectelor cu Finanţare Externă (UMPFE), Universitatea "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi a accesat în cadrul Schemei de Granturi Necompetitive pentru Universităţi derulate în cadrul Proiectul privind Învăţământul Secundar - ROSE un grant pentru implementarea subproiectului Reducerea abandonului şcolar şi dezvoltare personală - Facultatea de Matematică şi intenţionează să utilizeze o parte din fonduri pentru activităţi remediale iniţiale. Pentru desfăşurarea acestor activităţi este deschisă selecţia unor consultanţi individuali, dintre studenţii Facultăţii de Matematică. Pentru detalii, pot fi consultaţi Termenii de referinţă pentru activităţi remediale iniţiale.